باخ

چندی قبل سفری کوتاه به شهر لایپزیک داشتم. شهر موسیقی و باخ معروف.

همه چیز در شهر رنگ و بوی موسیقی داشت. کلیسای باخ (توماس کیرشه) با مجسمه بزرگ یوهان سباستین باخ که قطعات موسیقی باخ در ان توسط گروه کر اجرا می شد بسیار دیدنی بود به علاوه نوازندگان جوان ماهر زیادی در نزدیکی کلیسا هنرنمایی می کردند که به نظر دانشجویان مستعد موسیقی بودند.

روبه روی کلیسای باخ و تندیس بزرگ او موزه باخ قرار داشت. یکی از کوچکترین و جالب ترین موزه هایی که من دیده ام.موزه در واقع بخشی از خانه قدیمی یکی از خانواده های متمول لایپزیک بود که باز سازی سده بود و در بخشی از ان وسایل و کتابهای انها نگهداری میشد.

بخش موزه باخ (در واقع ارشیو باخ) شامل اطلاعاتی راجع به یوهان سباستین و افراد خانواده همراه با نوتهای دستنویس انها  و چند نقاشی پرتره بود. طبق اطلاعات داده شده بوهان سباستین معروف ترین موسیقی دان خاندان باخ بوده است.

طبق شجره نامه(hhttp://www.bach-cantatas.com/Lib/Family-Tree.htm) خاندان باخ از سال 1538 تا بعد از نیمه قرن 18 ام موسیقی دان بوده اند. باخ معروف 1685تا 1750زندگی کرده است. علاقه زیاد این خاندان به نام یوهان و موسیقی دان بودن این یوهان ها جالب توجه است. در این موزه پیانویی بود که باخ اصلی طراحی ان را عوض کرده بود. و چند اتاق مختلف مبله که اقای مهربان موزه دار راهنمایی ات می کرد تا بنشینی و به ساخته های خاندان باخ  در قرن های مختلف گوش بدهی.

یکی از این اتاقها اتاقی بود که در قسمت وسط با الات مختلف موسیقی تزیین شده بود و در کنار دیوارها سازهای مختلف مثل ویلون و پیانو و ...روی تابلوهای کوچکی به چشم می خوردند. جلوی هر تابلو یک دکمه قرار داشت و پشتش یک لامپ کوچک. وقتی لامپ روشن بود می توانستی دکمه را فشار بدهی و به یکی از قطعات باخ با ان ساز به تنهایی در فضای اتاق گوش بدهی.می توانستی هم چند ساز مختلف را با هم امتحان کنی. البته بدیهی است که در این صورت چراغ همه سازها با هم روشن نمی شد و انتخابهای محدود تری وجود داشت. حس خوبی داشت.

یکی دیگر از دیدنیهای لایپزیک کلیسای نیکلای(Nikolaikirsche) بود که نقش مهمی در تاریخ اتحاد مجدد دو المان داشت. متاسفانه به دلیل اجرای کنسرت درون کلیسا موفق به بازدید ان نشدیم.

 

/ 2 نظر / 4 بازدید
علی

سلام. چ نوشته های تلخی داری. انگار برام خاطراته اینا. چقدر قشنگ مینویسی

رًضــــــــــآ

........♥#########♥ .....♥#############♥ ...♥###############♥ ..♥#################♥..................♥###♥ ..♥##################♥..........♥#########♥ ....♥#################♥......♥#############♥ .......♥################♥..♥###############♥ .........♥################♥################♥ ...........♥###############################♥ ..............♥############################♥ ................♥#########################♥ ..................♥######################♥ ....................♥###################♥ ......................♥#################♥ ........سلام.........♥##############♥ ...........................♥###########♥ ..........خوبي...........♥#########♥ ...............................♥#######♥ ....اپم.........................♥#####♥ ...................................♥###♥ ...به ماهم سر بزن............♥#♥ .......................................♥ ..............منتظرم.................♥ ........................................♥ ........................................♥ .................